Maska Do Rzeźbingu W Blenderze 3D

DATE : 10 marca 2021 By :

Maska.

Maska przydaje się bardzo często. Gdy chcemy zmieniać nasz obiekt w określonym miejscu, zamaskowanie pozostałej części , pozwala nam usprawnić pracę. Ustawiamy odpowiednią wielkość pędzla i jego siłę, po czym zamalowujemy obszar , który chcemy ochronić. Często również używa się opcji odwrócenia maski – Invert Mask – skr. Ctrl + I . Można jej użyć na przykład tak. Chcemy pracować nad wskazującym palcem , nie naruszając reszty , więc malujemy Pędzlem Maska (skr. M – w filmiku , niekonwencjonalna metoda utrwalenia tego skrótu 😉 po czym naciskamy Ctrl + I , maska się odwraca. Wtedy okazuję się , że chroniona jest reszta,  a my możemy skupić się na palcu.

Tak jak dzieje się w przypadku większości pędzli przytrzymanie Ctrl podczas pracy tego pędzla powoduję odwrotność maski, czyli nie maskuje tylko ściera maskę.

Wiemy już , że aktywujemy Pędzel Maski na klawiaturze „M”, najwygodniej , żeby to robić sprawnie jest to robić wskazującym palcem ręki prawej.

Na szóstkę 😉

Box Mask – B

Lasso Mask – bezpośrednio Ctrl + Shift + Lewy Przycisk Myszki  SPACEBAR –> Ctrl + 3 

Line Mask – SPACEBAR –> Ctrl + 4  (+Blender 2.93 Alpha)

ALT + M – jakby to śmiesznie nie brzmiało czyści nam maskę.

Jest jeszcze kilka fajnych opcji związanych z maską, ale o tym później.

Po krótce standardowo każdemu z palców przy układzie klawiatury QWERTY(najbardziej popularny) określone palce obu rąk najlepiej się czują na kombinacji przycisków FDSA (lewa ręka) i JKL:(prawa ręka), na przycisku F  i J standardowo jest wypustek , który zamykając oczy bez patrzenia pozwala nam szybko znaleźć klawisz palcem , i łatwo się odnaleźć na klawiaturze bez patrzenia.

Mask Brush Keyboard Shortcut Blender 3D
Mask Brush Keyboard Shortcut Blender 3D

Dostęp do funkcji Maski możemy uzyskać naciskając Prawy Przycisk Myszy.

Mask menu Right Mouse Buttion
Mask menu Right Mouse Buttion

W 1 minuta 11 sekund dowiecie się jak działa  Pędzel Maska. Powtarzający się wiele razy skrót pozwoli Wam utrwalić go bardzo szybko.

Pamiętajcie tylko żeby włączyć napisy.

Share this:
FLOW w Cyfrowym Świecie: Blog Macieja Wołodko!